BÜYÜK RESET VE EVRENSEL TEMEL GELİR- Podcast Dinle

Zırvaizm podcast nedir? Zırvaizm, en çok dinlenen Türkçe podcast yayınlarından biridir. Bu podcasti en iyi podcastlerden biri yapan şey ise samimi ve gerçekçi bir diyalog ile halkın, tüketicinin ve çalışan insanların gündelik problemlerine değinmesidir. Yazı, video veya podcastleri hem bu internet sitesinde YouTube’da, hem Spotify Podcast üzerinde hem de Google Podcast ve daha bir çok platformda podcast tavsiyesi olarak bulabilirsin ve sen de arkadaşlarına önerebilirsin.

Küreselcilerin Kapitalizm krizine getirdiği çözüm. Büyük Reset ve Klaus Schwab. Davos’un gündemi Evrensel Temel Gelir tuzağı ve kast sistemi.

Transkript

Naber, nasılsın? Çalan çanları duyabiliyor musun? Değişimin rüzgarını hissediyor musun? Evet, bizi bekleyen devasa çapta bir değişim var ve bu değişim kapıda.

Eğer sen de bu podcast serisini dinleyen ve yazılarımı okuyan beş binden fazla kişi gibi yirmi beş ve otuz beş yaş arasındaysan büyük ihtimalle bu değişime tanık olacaksın.

Gel birlikte bakalım, bu değişim nasıl bir değişimmiş.    Bugün sana iki ayrı konudan bahsedeceğim, bunlardan bir tanesini Büyük Reset diğeri ise Evrensel Temel Gelir, diğer adıyla Vatandaşlık Maaşı.

Senin için benim için bizim için ve sermayedarlar için sürpriz olmayan ve artık kendisinden kaçamayacağımız bu Büyük Reset Covid-19 salgınıyla birlikte öngörülenden daha da önce gerçekleşecek hale geldi.

Bu terimi yani ‘Büyük Reset’ terimini ortaya atan ekonomistlerden biri, Davos diye bilinen dünya ekonomik forumunun kurucularından olan Klaus Schwab adında bir iş adamı.

Kendisi yakın zaman önce COVID-19: The Great Reset isimili bir kitapçık yayınladı.

Bu kitapta aslında kendisi gibi olan diğer dünya sermayedarlarına, kapitalistlere bir vaazda bulundu. Dedi ki, “bakın işler zaten kötüye gidiyordu, gelir adaletsizliği, işsizlik, barınma yoksunluğu, temiz su ve gıda kaynaklarına erişim yetersizliği, temel sayılabilecek sağlık hizmetlerinden yoksunluk geniş kitleleri halkı rahatsız ediyor ve bu durum devam ederse, bu koku bastırılamazsa bizi, kapitalistleri ve kapitalist devletleri büyük halk ayaklanmaları ve isyanlar bekliyor. O halde biz kapitalistler olarak öyle reformlar, önlemler almalıyız ki -tabii ki kendince Klaus Schwab bunu bir çözüm olarak görüyor- bu önlemler kanamakta olan bu yarayı, kokmakta olan bu yarayı biraz da olsa tedavi edebilsin.

Şimdi sana sorum şu, Klaus Schwab veya Bill Gates gibi isimler sence kapitalizmin içinde bulunduğu bu kötü duruma dair sunacakları çözümlerle kendi sınıflarının, yani zenginler sınıfının çıkarlarını mı düşünecekler yoksa fakir dünya halklarının çıkarlarını mı?

“Daha sosyal” bir kapitalizim “daha ekolojik” bir kapitalizm, mutluluk ekonomisi, Tobin vergisi, adil kapitalizm, servet vergisi gibi çözümcükler üretip ölmekte olan kapitalizmin hayatını mı kurtarmaya çalışacaklar yoksa fakir dünya halklarını mı kurtarmaya çalışacaklar?

Elbette kapitalizmi kurtarmayı deneyecekler çünkü zengin olabilmelerinin ve zenginliklerini sürdürebilmenin tek yolu bu. Cevap açıktır ve basittir.

Çünkü her aklı başında insanın tahmin edebileceği gibi kapitalizm bir uçta zenginlik diğer uçta sefalet biriktirir. Sefaletle boğuşmakta olan sen, ben, biz, yani halkın geniş kitlesi artık şalter attığında, bardak taştığında o kapitalistler bilirler ki bu işin sonu onlar için hiç ama hiç karlı çıkmaz.

İşte tam da bu yüzdendir ki 2021 yılının Ocak ayında yapılması planlanan Davos Zirvesinde dünya kapitalistleri Büyük Reset adı altında, kapitalizmi kurtarmaya çalışmak için sana, bana, dünya halklarına yutturabilmek için bir zokayı masaya koyacaklar.

İşte o zokanın adı, Evrensel Temel Gelir. Peki nedir bu Evrensel Temel Gelir? Şimdi biraz buna bakalım çünkü yazının ortalarına geliyoruz…

Kapitalistlere göre Endüstri 4.0 ve dijitalleşen dünyada, takas aracı olarak kullanılan o kağıt paraların dijitalleşmesi gerekiyor ve mümkünse merkezi bir noktadan, tek noktadan arzının ve talebinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Onların isteğine kalırsa, bizleri zengin etmeyecek kadar az, ancak sefaletten, açlıktan ve bakımsızlıktan öldürmeyecek kadar da fazla bir miktar parayı düzenli olarak edinebilmemiz gerekiyor.

Garibanlara sunulan bu reçetede “kapitalist doktorlar” durup; “evet, siz işinizden olmuş olabilirsiniz bu geçici bir süreliğine de olabilir veya sonsuza kadar da böyle olabilir yani Covid-19 sonrası bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak olabilir. siz merak etmeyin biz kapitalistler olarak sizin cebinize düzenli olarak belli bir miktar parayı hayatta kalabilmeniz namına zaten koyacağız. tabi bu arada Endüstri 4.0 ve dijitalleşmeyle üretim süreçlerinde sizin yerinizi alacak olan yapay zekalar ve robotların üreteceği ürünleri de alabilesiniz diye cebinize para koyuyor olacağız” diyecekler.

robot emegi kapitalizm
robot emegi kapitalizm

Tabii yersen.

Şimdi. Bir kapitalistin isteyeceği tarzda Büyük Reset ve beraberinde getirilmesi planlanan bu evrensel temel gelir, neden bizler için, halk için tehlikeli, onu anlatayım.

Birkaç yazımda bir bahsettiğim gibi senin de fark edeceğin üzere artık toplumda insanların daha müreffeh bir gelecek elde edebilmesi, yani sınıf atlayabilmesi için daha da zengin hale gelebilmesi için çok az yol kaldı. “Garibanın Yüzü Gülür Mü” isimli yazımdan detaylara ulaşabilirsin.

Peki bu nadir yollar; şanslı bir evlilik, şanslıysan zengin bir ailede doğmak, piyangodan veya kumardan para kazanabilmen, ahbap-çavuş ilişkisiyle belki liyakatın olmasa da bir işe yerleştirilebilmiş olabilmen yani bu birkaç kalem şans dışında sınıf atlamanın önünde nasıl engeller var?

Hep birlikte düşünelim, beraber düşünelim. Zaten sıfırdan veya borçlu olarak hayata başladığını düşünecek olursak, sana her hangi bir şeyin miras kalmadığı bu düzende, çalışarak elde ettiğin o gelirle hayatta kalmaktan gayrı hangi fırsatı bulup da sınıf atlamayı hayal edebilirsin ki?

İşte o bir uçta zenginliğin diğer uçta sefaletin biriktiği düzende, şanslı olup da zengin tarafa geçemediysen büyük ihtimalle sefil birisi olarak yaşayıp öleceksin. Bunun olabilmesi için neden şansa ihtiyacımız olduğu sorusunu bir kenara bırakıyorum, bir kapitalistin, senin fakir tarafta, sefil tarafta ölmene dair ufak bir endişesi dahi yok.

Ancak alttan alta şu gerçeği biliyorlar ki, eğer yaşamın boyunca yine o zenginlerin, sermayedarların üretmiş olduğu ürünleri, malları, hizmetleri satın alamayacak durumdaysan bu sefer onların cebine kazanç sokamayacağın için onları da daha az kar eder hale getireceksin. Bir yandan da bunu da istemiyorlar. Yani ne emmeye geliyorlar ne gömmeye geliyorlar.

Yazının ortalarına geldik, peki evrensel temel gelir bu işin neresinde? Yani düzenli olarak bütün insanlara açlıktan ölmeyecekleri kadar para vermek bir kapitalistin neden işine gelir?

Sadece o kapitalistin ürettiği ürünlerin, malların ve hizmetlerin sefiller tarafından, bizler tarafından alınabilmesine mi yarar?

Elbette hayır!

Ortalama 70 yıllık bir insan ömrünü hayal et. Diyelim ki 70 yıl yaşayacaksın. Bu adamların emin olmak istediği şey şu; 70 yıl boyunca sana verilecek olan o evrensel temel gelirin kuruşuna dokunmadan biriktirebilsen dahi ömrünün sonunda, o Endüstri 4.0’a ait yapay zekayla güçlendirilen ve dijital olan hiçbir üretim aracına sahip olmamalısın.

Kısacası emin olmak istediği şey, senin, benim zengin olamamam, sınıf atlayamamam ve doğduğum sosyoekonomik şartlarda yaşayıp ölmemdir.

Bu tarz bir kapitalist tutumun ne kadar ahlaki veya insancıl olduğunu hiçbir yayında tartışmadım ve tartışmayacağım. Çünkü bu konu etik ve ahlaki tartışmaların dışındadır, tamamen ekonomiktir.

Yazının sonlarına geliyoruz. Kapitalizmin bu çağdaki bu sakat hallerine rağmen garibanlar olarak sen, ben bir şekilde birikim veya yatırım yapıp en azından kendini, o hayali sınıf olan orta sınıfa sokabilecekken artık bu bir uçta zenginliğin diğer uçta sefaletin biriktiği o düzende hayali orta sınıfların olmadığı o düzende bunu dahi yapamayacak hale geleceğiz.

Bu sınıf atlayamama durumdan şikayetçi olduğum veya orta sınıfa geçememekten mutsuz olduğum içni değil, tam aksine bize dayatılan yalanlara bağışıklık kazanman için bunları anlatıyorum çünkü basitçe zengin ve fakir arasında iki sınıfa ayrılmış bu düzenin ve sınıfların varlığının karşısındayım.

Sözde var olan o orta sınıf haline gelmeyelim zaten. Sadece toplumun değil ama bireyin kurtulduğu hayal de aslında iyi bir hayal değil. Peki sosyolojide bu anlattığım sınıflar arası geçişin olmadığı duruma ne diyorlar; KAST SİSTEMİ. Komik!

pandemi sonrasi dunya
pandemi sonrasi dunya

Şimdi geliyoruz asıl soruya, bam teline. Peki kapitalistlerin istediği tarzda bir Büyük Reset değil de, halkın kendi çıkarına, geniş kitlelerin kendi çıkarına hizmet edecek ve ortaya koyacağı bir farklı ve halkçı bir Büyük Reset var mıdır? Elbette vardır.

Bu tarzdan bir Büyük Reset, yani hastalıkları derinleşen kapitalizmin ölümüyle birlikte ve kapitalizmin ötesine geçtiğimiz vakit beraberinde dünyanın gariban halklarının yoksulluğun vahşi pençesinden kurtulmasına yarayacak bir Büyük Reset mümkün.

O halde bu türden bir resetlenmenin, yani senin, benim, bizim yararımıza olacak restelenmenin gerçekleşebilmesi için bizlerin sorunu gördüğümüz yerle, çözümü aradığımız yeri doğru bir şekilde tespit etmemiz lazım.

Öncelikle senden rica ediyorum, şunun farkına varmanı istiyorum. senin kaygılarının ortak olmadığı hiç kimsenin sana kaygısız bir gelecek inşa etme çabasına girmeyeceğini lütfen umma.

Ne sermayedarların ne imtiyazların ne seçilmişlerin veya atanmışların yani keyfinin yerinde, gıcırında olduğunu zannedenlerin tutup da kendi kıçlarını kurtarmaya çalışırken senin için kaygısız bir gelecek inşa etmek isteyeceklerini lütfen zannetme.

Yazının sonuna geldik, kapitalistler çok iyi biliyorlar ki eğer hızlıca hareket etmezlerse ve halktaki bu hoşnutsuzluğu gidermezlerse halkın kendisi tarafından ezip geçilecekler.

Bu yüzden senden görmeni istediğim bir şey var. Yakın zaman da senin, benim, bizim, halkın yutması için önümüze konulan bu zokayı yutarsak kendisinden kaçmayacağımız bir kast sistemine hapis olacağız… Üstelik başka bir dünya ve hep birlikte kurtuluş mümkünken.

İçeriği beğendin mi? Beni Patreon üzerinden destekleyebilirsin!
Become a patron at Patreon!

SON 5 BÖLÜM

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir